Отворање на новата галерија „Анагор“ со изложба на Зоран Кардула

Од:

Серија дела со суперхерои на уметникот и графички дизајнер Зоран Кардула ќе бидат претставени на изложба во галеријата „Анагор“, која по повод 45 постоење отвора нов галериски и изложбен простор во центарот на Скопје.

Во делата на изложбата, која ќе биде отворена в петок од 19.30 часот, Кардула спојува ретро со модерно, комбинирајќи советски пропагандни постери и херои од стрипови.

Минатата година во Рим тој се претстави со „Изложба без жири“, поставка од 40 негови дела кои биле редизајн на симболите што ја одбележаа социјалистичката ера на Југословија.

Би можело да ве интересира

Изложба на илустрации од Димитар Кондовски

Ана Ололовска

Прва самостојна изложба на академскиот уметник Билјана Билбилоска во Охрид

Ана Ололовска

Изложба „Најнови портрети 2020“ од Дејан Божиновски – Коска

Ана Ололовска

Традиционална 14. Меѓународна ликовна изложба „Флора и фауна извор на животот и убавината“

Ана Ололовска

Завршна изложба на ликовното студио „Арс вивенди“

Ана Ололовска

Изложба на Марјан Ѕингаров во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска