Нова премиера и гостувања на Битолскиот театар

Од:

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола ги завршува подготовките на нова премиерна претстава како и подготовките за настап на „Охридско лето“ и фестивалот „Град театар“ во Будва, Црна Гора.

Од НУ Народен театар-Битола информираат дека премиерата на претставата „Август во округот осејџ“ ќе се изведе на 30 јули, а пред и по премиерата ќе се реализираат фестивалските настапи во Охрид и Будва.

-На барање на организаторите и фестивалските селектори, во Охрид и Будва ќе ја одиграме претставата „Бакхи-краток преглед на распадот“ за која како што е познато добивме високи признанија на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. На задоволство на македонската и црногорската публика, но и на наше задоволство, претставата на 25 јули ќе ја одиграме на сцената на „Охридско лето“, а на 10 август на фестивалот во Будва, информираа од секторот за односи со јавност при НУ Народен театар-Битола.

Како што е познато режисер на претставата „Бакхи-краток прегледна распадот“ е Игор Вук Торбица, драматург Билјана Крајчевска, а во претставата настапуваат 12 актери на битолскиот театар.

Би можело да ве интересира

Онлајн премиера на проектот Театарот во креативни индустрии – дисперзирана драматика во Скопје

А1он

Проектот „Патиштата на хероите“ на МНТ доби 395 илјади евра од ЕУ

Ана Ололовска

Монодрамата „Дневникот на лудиот“ вечер на отворено во Театар Куманово

Ана Ололовска

Монодрамата „Прво лице еднина“ вечер во дворот на кумановскиот театар

Ана Ололовска

Театарска претстава „Нови мерки, старо другарство” беше изведена во градскиот парк во Кавадарци

Ана Ололовска

„Нови мерки, старо другарство“, театар вечерва на отворено во Кавадарци

Ана Ололовска