На ,,Тиквешки гроздобер” ќе има вечер посветена на Никола Бадев и филм за Васил Хаџиманов

Од:

На традиционалната стопанско – туристичка и културна манифестација ,,Тиквешки гроздобер” ќе има и вечер посветена на Никола Бадев и филм за Васил Хаџиманов, информираше вечерва кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, објавувајќи ја целосната програма за фестивалот, на својата Фејсбук страница.

Манифестацијата ќе трае наредните петок, сабота и недела, на 8, 9 и 10 септември. Активностите стартуваат во петок со кошаркарски турнир ,,Сестри Китеви” во С.Ц. ,,Јасмин”. На агендата се и возење со туристичкиот воз и детски фестивал, концерт на Музичка младина, настап на Акустико бенд и Трио Гранде бенд, Андријана Јаневска, Слаткаристика и ЗЕРА, презентација на филм за Хџиманов.

Сабота е ден со настан посветен на баронот на народна музика Никола Бадев, мото рели, карневал, настап на Трио Манифико бенд, Акустико Лајт бенд, Барбара Ракичевиќ, Мартија Станојковиќ, Харис Џиновиќ и Халид Бешлиќ.

Во недела, на програмата се изложба на олд тајмери, таблијада, детски карневал, изложба на дела од скулптурот Слободан Милошевски, настап на Галакси бенд, Харизма бенд, Лина Пејовска, Дарко Лазиќ и Лепа Брена.

Би можело да ве интересира

Деветтооделенци од Кавадарци краделе и монтирале фотографии од соученички за да им се исмејуваат

Орце Костов

Група млади кавадарчани физички нападнале семејство во Марена

А1он

Кавадарци со низа препораки по најавените екстремно ниски температури

А1он

Приведен кавадарчанец: Излетал од патот додека превезувал мигранти при што загинало едно лице

А1он

Се запали куќа во кавадаречкото село Раец

32-годишен кавадарчанец мачел животни, заработи кривична од ОЈО