Изложба на скулпторот Славчо Спировски во Њујорк

Од:

Во Македонскиот културен центар во Њујорк (Gallery MC) синоќа беше отворена самостојна изложба на скулпторот Славчо Спировски, насловена „Аголност на илузијата на пакетирањето“, која е второ претставување на уметникот пред американската публика.

Се работи за концептуално дело – просторна подно-ѕидна инсталација, специјално подготвена за овој галерискиот простор, односно преобликување на концептот за суштината на скулптурата како илузија за тридимензионалност.

На отворањето на изложбата настапи и пијанистот Симон Трпчески, кој со авторот соработува повеќе од 12 години.

Изложбата на Спировски во Њујорк е реализирана со поддршка од Министерство за култура и ќе биде отворена за посетители до 25 јануари.

Би можело да ве интересира

Во Крива Паланка отворена изложбата „Лазар Софијанов“

Ана Ололовска

Изложба на филм-цртежи од иранскиот режисер Мохаммад Али Саџџади во Кинотека

А1он

Дафина Шекутковска со самостојна изложба во НЛБ Галерија

Ана Ололовска

Изложба на калиграфија и калиграм во Порта Македонија

Ана Ололовска

Изложба на 22 дела на Крстевски во Прилеп

Ана Ололовска

Изложба „Охрид/поглед од другата страна“

Ана Ололовска