Изложба „Карпино 2022“ во Куманово

Од:

В среда, со почеток во 19:30 часот, во Изложбениот салон на НУ Центар за Култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложбата на слики – „Карпино 2022“.

dobivaj vesti na viber

Се работи за реномирана меѓународна ликовна колонија и нејзиното јубилејно издание во организација на Мултимедијалниот центар – Карпино, Општина Куманово и секако во традиционалната соработка со Центарот за култура.

Јубилејната 20 – сета Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2022“ се одржа на локацијата „Етно село Тимчевски“ – Куманово во периодот од 17.8. – до 23.8.2022 год. На колонијата учествуваа 13 уметници од Србија, Америка и Македонија, коишто реализираа околу 25 дела.

Изложбата во Куманово ќе биде поставена до 17 ноември.

Би можело да ве интересира

„Отпорност“ – изложба на фотографии од жени кои инспирираат промени

Отворање на изложбата „Без дистанца“ Куманово

Ана Ололовска

Изложбата „Уметноста како трансформирана реалност“ на Берат Беќири, Астрит Реџепи и Улбер Даути во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска

Во галерија „КО-РА“отворена изложбата фотографии на Драги Неделчевски, познат и наградуван фотограф од Тетово

Ана Ололовска

Дритон Селмани со самостојна изложба во МСУ – Скопје

Ана Ололовска

Се отвора изложбата „Лаењето на облаците не ги повредува кучињата“ на Дритон Селмани во МСУ – Скопје