Хорот „Св. Злата Мегленска“ вечер на „Скопско лето“

Од:

Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ со диригентката Летка Димовска-Полизова вечер од 20.30 часот во Куршумли ан ќе го одржи концертот „Глорија – концерт за душа“ кој на 4 јули беше одложен поради силното невреме во Скопје. Влезот за посетители е слободен.

Концертот е насловен по „Глорија“ на Вивалди која е на програмата заедно со композиции од други автори на класична и на џез-музика. Со хористките од „Св. Злата Мегленска“ ќе настапат и камерниот гудачки состав „Пламенка Трајковска“, џез-триото: Иван Еминовиќ – пијано, Дејан Митровиќ – бас гитара и Матрина Баракоска – тапани и четворица вокални солисти: Катерина Стојановска, Мартина Аврамовска, Васил Гарванлиев и Јасмина Димитровска.

Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“ е формиран во 1996 година при Македонската православна црква. Основач, диригент и уметнички раководител на хорот е Летка Димовска-олизова. Хорот е составен од 22 женски вокали, повеќето од нив млади академски образовани музичари и студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје и од други државни факултети во земјава.

Во 22 години концертна и фестивалска дејност, хорот „Св. Злата Мегленска“ има освоено награди и признанија во повеќе европски земји, како и во САД и Канада, и имал настапи во најпознатите катедрали во светот, концертни сали, оперски куќи, национални музеи.

Би можело да ве интересира

„Скопско лето“ завршува со концерт на „Танец“

Ана Ололовска

Младинскиот камерен оркестар „Саша Николовски-Ѓумар“ ќе настапи на „Скопско лето“

Ана Ололовска

Концерт „Разновидна екстраваганција во музичката кошница“ на Божена Корчинска и Богдан Кожушко

Ана Ололовска

„Скокаме заедно“ – фотографска изложба на „Скопско лето“

Ана Ололовска

Изложба на фотографии од 76-годишнината од депортацијата на македонските Евреи

Ана Ололовска

Џорџе Давид на Скопско лето

Ана Ололовска