Староградски албански песни вечер на „Скопско лето“, фестивалот завршува утре со концертот „Вода“

Од:

На „Скопско лето“ вечер од 20.30 часот во Сули ан (Факултет за ликовни уметности) концерт ќе има Лаура Крлиу и нејзиниот бенд, насловен „Модерниот дух на староградската песна“. Ќе бидат изведени познати староградски албански песни во нови аранжмани, како и неколку авторски песни на вокалистката Крлиу.

– Оркестарот го сочинуваат музичари од повеќе етнички заедници, како и танчарска група, што ќе придонесат овој концерт да биде фузија од уметности и култури на кој публиката нема да остане рамнодушна, најави Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС), организатор на „Скопско лето“.

Со Крлиу ќе настапат Фјола Исмаили – придружен вокал, Кренар Исмаили – виолина, Славко Ѓоргиев – саксофон, Петар Лукиќ – пијано, гитаристите Неврус Бајрам, Иван Петровски и Дејан Митровиќ, Антоние Весковски – тапани и Ратко Даутовски – перкусии.

Четирисет и второто „Скопско лето“ ќе заврши утревечер со концерт од 21 часот во Куршумли ан, насловен „Вода“, на кој ќе настапат Давор Јордановски – клавијатури, Алек Секуловски – тапани, Огнен Георгиевски – електричен бас, Оливер Јосифовски – контрабас, Сања Шуплевска – виолина, Орце Зафировски – фагот, Александар Јовевски – кавал, тамбура.

– Познатиот пијанист, композитор и продуцент Давор Јордановски и неговата група „Вода“, го нурнуваат слушателот во древни звучни предели, обмислени со модерен вкус. Музиката на „Вода“ е вешто изработен спој на заводливи балкански мелодии со џез, фанк, класични и рок стилови, најави ДКУС.

Специјални гости на концертот со кој утревечер ќе заврши годинашниот летен скопски фестивал ќе бидат етногрупата „Љубојна“ и Васил Гарванлиев.

Би можело да ве интересира

Концерт „Модерниот дух на староградската песна“ на Лаура Крлиу

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни од Пајко Маало“ на Марина Мијаковска

Ана Ололовска

Балетска претстава „Сви марш на плес“ вечер во НОБ

Ана Ололовска

Изложба на фотографии „Портрети на уметници“ на Сашо Алушевски на Скопско лето

Ана Ололовска

Концерт на хрватскиот ансамбл Трио Јонген на Скопско лето

Ана Ололовска

Видеотеатар во 11 кратки епизоди вечер на „Скопско лето“

Ана Ололовска