Град Скопје: Заедничко прифатливо решение за да продолжи изградбата на Универзалната сала

Од:

Денес на заедничка средба во градот Скопје помеѓу градоначалничката Данела Арсовска, министерот за локална самоуправа Ристо Пенов и министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, беше донесен заеднички заклучок дека изградбата на Универзалната Сала во Скопје е од исклучителен интерес за скопјани, но и за цела Македонија, велат од Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Се договоривме дека во следните денови ќе изнајдеме заедничко прифатливо решение за да продолжи изградбата во интерес на граѓаните и за истото ќе ни се обрати министерството со писмено барање за што ќе се изјасниме откако ќе го добиеме официјалното барање.

Универзалната сала е симбол на Скопје и споменик на културата, и за нејзино возобновување е потребно издржано и заедничко решение кое истовремено ќе биде и безбедно“, соопштуваат од Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Блокадите на Скопје остануваат и ноќеска, градоначалничката Арсовска се сокри од медиумите

(ВИДЕО) Јанчева: Кадрите на ВМРО-ДПМНЕ да си ја сработат работата, блокадите на Скопје да ги прекинат

Ана Ололовска

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Јовановски: Блокадите остануваат, граѓаните нека и се лутат на градоначалничката

Маја Илиевска-Пачемска

Приватните превозници на протест на „Илинденска“

Ана Ололовска

Славески до Ковачевски: Со оглед на средбите со Арсовска можам само да ви ја честитам полутајната и неформална коалиција во градот

Ана Ололовска