Филмот „Ѕверови“, добитник на 9 шпански Оскари на 51. ФЕСТ

Од:

Шпанскиот филм „Ѕверови“ на Родриго Сорогоен, кој ќе биде прикажан во Главната натпреварувачка програма на 51. ФЕСТ, освои девет награди ГОЈА – шпански еквивалент на Оскарите.

Членовите на Шпанската академија за филмски уметности и науки на 37-та церемонија на доделување награди, одржана викендов, му ја доделија на филмот „Ѕверови“ – Гоја за најдобар филм, режија, оригинално сценарио, главен актер (Дани Менош), споредна женска улога (Луис Сахер), фотографија, монтажа, оригинална музика и звук.

Ваквиот современ вестерн ја „освои“ публиката во Франција и Шпанија, а светската премиера ја имаше во Кан. Наградуван е на фестивали во Сан Себастијан, Анталија, Токио, Алмерија, Чикаго, Хаинан итн.

„Ѕверовите“ (As bestas / The Beasts) е приказна за средовечна француска двојка која се преселува во Галиција, но нивното присуство во соседството предизвикува тензии. Родриго Сорогојен изјавил дека тоа е „бајка заснована на вистински настан“ и дека тој и сценаристката Изабел Пења сакале да го покажат денешниот „сеприсутен фанатизам, недостаток на дијалог и целосно непочитување на другата страна“.

„Ѕверови“ е четврти долгометражно режисерско дело на Родриго Сорогоен.

Дебитираше како корежисер на „Осум средби“ со Перис Романо, а потоа ги сними и признатите и наградувани филмови „Бог да ни прости“, „Падот на кралот“ и „Мајка“. Тој беше номиниран за Оскар за краткиот филм „Мајка“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кевин Костнер заплака во Кан: „Жал ми е…“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Шпанската полиција уапси српски мафијаши

Македонски филмови во мајската програма на Кинотека со фокус на творештвото на Столе Попов

Предраг Петровиќ

Се повеќе антитуристички протести во Шпанија

Шпанија до јули ќе ја признае Палестина

Шпанската полиција упадна во Шпанскиот фудбалски сојуз, уапси најмалку шест лица

Горан Наумовски