Дводневен Џез фестивал во Куманово

Од:

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вечер и утре ќе биде одржан традиционалниот џез фестивал. Двете фестивалски вечери почнуваат во 20:00 часот. Кумановци ќе имаат можност да уживаат во настапите на бендови од македонската сцена, Грција, Словенија и БиХ.

Фестивалот го организира Институтот за наука, уметност, култура и спорт, а е поддржан од Министерството за култура.

Директорот на фестивалот Марјан Стевановски изјави дека послениве три години се постигнува целта, афирмација на џез музиката и џез културата.

– Иако бевме скептични изминативе години се покажа дека нашата публика има потреба за ваков вид музика, од тој аспект фестивалот премина во традиција со квалитативни и квантитативни елемнти во тој поглед. Цврсто веруваме дека фестивалот ќе продолжи да се реализира и во иднина, изјави Стевановски.

Вечер ќе настапат Мacedonian Dixieland Jazz Orchestra и Танос Ставридис Трио од Грција, а утре Васко Атанасовски Трио од Словенија и Аднан Тескерeџиќ од Босна и Херцеговина.

Уметничкиот директор, Филип Ставновски истакна дека кумановци ќе имаат можност да слушнат квалитетна музика, со различни стилови на џез и интересна програма.

Цената за влез е 100 денари.

Би можело да ве интересира

Со настап на Дејвид Торн и Фред Фрит почна Скопскиот џез фестивал

Ана Ололовска

Андреа Мирческа ја доби наградата „Златен орикс“ за млад џез-музичар

Ана Ололовска

Доделување награда за најдобар млад џез-музичар во Македонија

Ана Ололовска

„Мала Италија патува” на платото пред НОБ

Ана Ололовска

Трио Таксим од Истанбул го отвори четвртото издание на „Џез фест“ во Тетов

Ана Ололовска

Четвртото издание на „Џез фест“ започнува да се одржува вечерва во Тетово

Ана Ололовска