Аматерскиот театар од Демир Капија вечер гостува во Гевгелија

Од:

Пред гевгелиската публика на сцената во Народниот театар, вечер ќе се претстави аматерската театарска група од Демир Капија со изведба на комедијата „Ноќите во бел сатен“.

dobivaj vesti na viber

Претставата е работена по текст на нашиот писател Братислав Димитров и се занимава со осаменоста, како еден од современите проблеми на денешницата.

Актерите најавија дека публиката може да очекува интересна претстава која ќе ги насмее, но и ќе ги допре во срцето, душата и во нивните проблеми.

-Станавме робови на техниката, забораваме на нашите чувства и имаме недостиг од љубов, порачуваат актерите од Демир Капија и велат дека главна тема во претставата е традиционализмот или пак мачовизмот на Балканот, како прв текст во регионот што ја драматизира оваа тема.

Би можело да ве интересира

Премиера на претставата „Разведи ме“ во Скопје

Ана Ололовска

50-та изведба на претставата „Странци“ во Драмски театар Скопје

Ана Ололовска

Нова куклена претстава на репертоарот на Н.У. Театар за деца и младинци

Ана Ололовска

Подготовки за претставата „Народен непријател“ – премиера во рамките на проектот „Патиштата на хероите“

Ана Ололовска

Премиера на „Горчливите солзи на Петра фон Кант“ во МНТ

Ана Ололовска

„Идиот“ во режија на Андреј Цветановски имаше премиера во Нови Сад

Ана Ололовска