Вечерва изложба на Ферди Булут во КИЦ Битола

Од:

Академскиот сликар Ферди Булут, денеска со почеток во 18 часот ќе има самостојна изложба насловена “Широк сокак во боја” во просториите на КИЦ (Офицерски дом) во Битола.

Станува збор за циклус на визуелни решенија, презентирани преку женското битие, односно преку визуелен приказ на жената со користење на постапката осветлување, наспроти колористичната симбиоза на композициите. Проектот се реализира со поддршка на Министерството за култура во рамките на проектот “Култура во лето”.

Ферди Булут е македонски сликар од помладата генерација. Излагал во Македонија, Австрија, Франција, Бугарија, Италија и Турција.

Би можело да ве интересира

МВР: Кривична пријава за директорка на државен ученички дом во Битола, го оштетила Буџетот на МОН за 202.500 денари

Изложба „Простор и тишина“ на Билјана Билбилоска

Градоначалникот на Битола бара Обвинителството да ги истражи пријавите за каснувања од бездомни кучиња

1408 стари пушки пронајдени во близина на поранешниот гарнизон во Битола

Тешко повреден е возач во сообраќајка во Битола

Домашен притвор за родителот што натепа наставничка и ученик во Битола