Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Марилена Копа поднесе оставка од местото шеф на европарламентарната група на ПАСОК

А1он
Европратеничката Марилена Копа денеска поднесе оствка од функцијата шеф на европарламентарната група на ПАСОК во знак на протест поради тоа што на конгресот на партијата
Регион

„Зери“: Косово на Ештон и предаде документ за српската полиција

А1он
Косовските власти пред дијалогот во Брисел, на претставничката на ЕУ, Кетрин Ештон и предале документ во кој го опишуваат присуството на српската полиција на северот
Регион

Србија: Стигнаа резултатите од анализата на млеко во Холандија

А1он
Прелиминарните резултати од анализата на млекото од Холандија покажуваат дека одреден број примероци во себе содржат количество афлатоксин повеќе од 0,05 микрограми по килограм. Но,
Регион

На четири локации во Атина пронајдени експлозиви

А1он
Во различни делови на Атина се пронајдени четири торби со експлозиви откако некој анонимно ги пријавил, соопшти полицијата. Ескплозивите биле пронајдени во автомобили паркирани пред
Регион

Вучиќ: Србија е подготвена за компромис, но не и за уништување

А1он
Србија во преговорите со Косово е подготвена за компромисно решение, но не и да биде уништена, изјави потпретседателот на владата на Србија, Александар Вучиќ и
Регион

Уште една експлозија во северниот дел на Косовска Митровица

А1он
Во северниот дел на Косовска Митровица околу еден часот по полноќ се случила нова експлозија во која нема повредени но причинета е материјална штета, јави