besa

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно преговараме за реформска влада

(ВИДЕО) Касами по средбата со Заев: Интензивно преговараме за реформска влада

Лидерот на БЕСА, Билал Касами по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека интензивно преговараат за новата влада која ќе биде реформска. Касами кажа дека се уште не им се целосно доближени ставовите со СДСМ и дека кога ќе има нешто поконкретно ќе испратат соопштение до јавноста.

ВИДЕО: Касами на средба со Заев

ВИДЕО: Касами на средба со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во партиското седиште се сретна со лидерот на БЕСА, Билал Касами. Заев и Касами ќе зборуваат за составот на новата влада, откако лидерот на СДСМ го доби мандатот од Ѓорге Иванов. Освен со Касами, Заев денеска имаше средби и со лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села и лидерот на […]

(ВИДЕО) Спасовски по средбата со БЕСА: Разговаравме за принципите на кои ќе биде формирана новата влада

(ВИДЕО) Спасовски по средбата со БЕСА: Разговаравме за принципите на кои ќе биде формирана новата влада

„Денеска завршивме со разговор со работната група на БЕСА. Преговорите продолжуваат и во наредните денови. Начелно, разговаравме за принципите на кои треба да биде формирана идната реформска Влада. Принципите во однос на тоа кои луѓе, какви кадри се потребни за да имаме реформи, меѓутоа, тоа е на принципиелни основи и очекуваме дека во наредниот период […]

Касами: Нема да учествуваме во влада со луѓе кои се под истрага на СЈО

Касами: Нема да учествуваме во влада со луѓе кои се под истрага на СЈО

Претседателот на движењето Беса, Билал Касами вечерва беше гостин во емисијата на ТВ 21 Клик Плус. Тој рече дека во ниту еден момент нема намера да учествува во влада заедно со лицата кои се под истрага на Специјалното јавно обвинителство. “Ние нема да влеземе во влада во која би имало луѓе кои се под истрага […]

БЕСА: Давањето на мандатот за влада, можност за решавање на кризата

БЕСА: Давањето на мандатот за влада, можност за решавање на кризата

Движењето БЕСА смета дека со тоа што претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го даде мандатот на претседателот на СДСМ Зоран Заев за формирање нова влада се дава шанса за решавање на кризата во земјата. – Денеска кога господинот Иванов го даде мандатот за да започнат разговорите за формирање на новата влада, Движењето БЕСА […]

(ВИДЕО) Сејдиу: Реизбор на судиите за да нема луѓе кои судат врз етничка и верска основа

(ВИДЕО) Сејдиу: Реизбор на судиите за да нема луѓе кои судат врз етничка и верска основа

Движењето Беса го поддржува чекорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за распуштање на судството и реизбор на судиите како приоритетна задача на новата влада. -Движењето Беса смета дека на овој неправеден систем му треба итно и целосно редефинирање за да се врати професионалноста и да се стават во одредени позиции соодветни луѓе кои нема […]

(ВИДЕО) БЕСА до МВР и ОЈО: Итна истрага за крвавиот четврток

(ВИДЕО) БЕСА до МВР и ОЈО: Итна истрага за крвавиот четврток

Од движењето БЕСА побараа од министрот за внатрешни работи, Нухиу и Основното јавно обвинителство итна истрага за како што кажаа „терористичкиот упад во Собранието, во крвавиот четврток“. Тие велат дека полицијата не била на висина на задачата и пред нејзини очи е нападната највисоката институција. – Сторителите треба да си ја добијат заслужената казна, велат […]

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Остануваме посветени во креирање на легитимните институции

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Остануваме посветени во креирање на легитимните институции

„По синоќешните инциденти во Собранието на Република Македонија, кога хулигани подржани од ВМРО-ДПМНЕ ја нападнаа највисоката законодавна институција во земјата, Движењето БЕСА констатира дека Македонија сега не е само во политичка криза, туку и во безбедносна криза. Ова е потврда за тоа дека во Македонија сега е се уривани демократските вредности, како управување на мнозинството, […]

Движењето БЕСА го осудува насилството и го поддржува изборот на Џафери за спикер

Движењето БЕСА го осудува насилството и го поддржува изборот на Џафери за спикер

По синоќешните инциденти во Собранието на Република Македонија, Движењето БЕСА констатира дека Македонија сега не е само во политичка криза, туку и во безбедносна криза. Движењето БЕСА, во соопштение до медиумите, го осудува насилството над пратениците и новинарите и објаснува дека го поддржале парламентарното мнозинство кое го избра Џафери за претседател на Собранието. Во соопштението, […]

Движење БЕСА: Го осудуваме насилството во Собранието на Р. Македонија

Движење БЕСА: Го осудуваме насилството во Собранието на Р. Македонија

„По денешниот напад над Собранието на Р. Македонија, кога пратениците од парламентарното мнозинство ја реализираа својата законска должност за избор на Претседател на Собранието, Движењето БЕСА ги осудува најостро овие инциденти и констатира дека со тоа што Министерството за внатрешни работи им дозволи на хулиганите на ВМРО-ДПМНЕ да ја нападнат највисоката законодавна институција е знак […]

Движење БЕСА: Да престане занемарувањето на земјоделците

Движење БЕСА: Да престане занемарувањето на земјоделците

„Вознемирувачката вест дека ниските температури во последните денови предизвикаа огромни штети на овошните насади во регионот на Преспа и дека во некои населени места од мразот се уништени над 90% од дрвјата и, покрај ова, до ден денес нема ниту една акција, макар било и солидарност од страна на Владата на Р. Македонија, односно од […]