besa

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Ако не се обелоденат монтираните судски случаи, Владата ќе се соочи со силна граѓанска реакција

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Ако не се обелоденат монтираните судски случаи, Владата ќе се соочи со силна граѓанска реакција

Реформите во органите на правдата се уште не се отпочнати, единствениот чекор е иницијативата за разрешување на Јавниот Обвинител, Марко Зврлевски, изјавија од Движењето БЕСА. „Од една страна ова покажува дека се работи во насока на враќање на правната држава, додека од друга страна постои еден голем песимизам кај граѓаните дека реформите во правосудството, толку […]

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Да запре политизацијата на научните и образовните институции

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Да запре политизацијата на научните и образовните институции

Зеќирија Ибрахими од Движењето БЕСА на прес конференција им се обрати на владините партнери и им постави неколку прашања. „По потврдените информации дека владините партнери започнале да ги поделат меѓусебе и научно-образовните институции, како што е и Институтот за духовно и културно наследство на Албанците, за кој тие одлучиле да му се додели на ДР-ДПА, […]

Движење БЕСА: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадорите

Движење БЕСА: Срамот на Теута Арифи не го покриваат ни чадорите

„Иако знаеме дека пропаднатите и срамни политики на градоначалничката на Општина Тетово, госпоѓа Теута Арифи, не може да ги покрие ништо, ние, Младинскиот форум на Движењето БЕСА се трудиме да го покриеме овој срам кој не покрил бидејќи Тетово се води од една неспособна градоначалничка. Се наоѓаме денес тука, меѓу овој куп отпад кој се […]

Движење БЕСА: Ахмети да каже што се случи со Декларацијата на албанските партии

Движење БЕСА: Ахмети да каже што се случи со Декларацијата на албанските партии

„Движењето БЕСА и понатаму е посветена на заштита на интересите на граѓаните, особено кога станува збор за интересот на Албанците во Македонија. Во име на овој интерес, неретко сме се надминале себеси и сме подале рака за соработка и на тие на кои единствена преокупација им е власта. Меѓутоа, Албанскиот електорат е тој кој веруваше […]

(ВИДЕО) Ибрахими: БЕСА подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик

(ВИДЕО) Ибрахими: БЕСА подготвува нов закон за употреба на албанскиот јазик

„Ова е текст кој е добро концепиран и е презицен. Што се однесува на содржината, која треба да стане реалност, ќе треба да почекаме. Иако Владата го дава својот придонес за да се направат потребните реформи за организирањето на изборите, за жал, иако сме во вториот дел од јули, сè уште во ДИК не може […]

(ВИДЕО) Зендели: Зврлевски е протагонист за неправдата кон Албанците

(ВИДЕО) Зендели: Зврлевски е протагонист за неправдата кон Албанците

Движењето БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на обвинителот Марко Зврлевски, рече пратеникот Фадил Зендели. Тој истакна дека Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство и дека ова сега е само формалност. – Она што иритира е образожението на Владата. Според заменик министерот правда, причини се законски пропусти пропишани со законот за […]

ВИДЕО: БЕСА бара член во ДИК

ВИДЕО: БЕСА бара член во ДИК

Движењето БЕСА од претседателот на Собранието, Талат Џафери, побарале да имаат член во ДИК. Ова барање го доставиле на 3 јули, а Џафери се прогласил за ненадлежен. – Како второрангирана опозициска партија, бараме да имаме еден член во ДИК. Првата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ веќе има член, а треба да имаме и ние, рече Фадил Зендели, […]

Средба на Заев со раководството на Движењето БЕСА: Поддршка за реформскиот процес важен за граѓаните и за Македонија

Средба на Заев со раководството на Движењето БЕСА: Поддршка за реформскиот процес важен за граѓаните и за Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со претставници на политичката партија Движење БЕСА, претседателот Билал Касами и пратениците Африм Гаши и Фадил Зендели. На средбата, претставниците на БЕСА, на премиерот Заев му го честитаа преземањето на должноста преседател на Владата на Република Македонија. Претседателот на БЕСА, Касами, соопшти дека партијата […]

(ВИДЕО) БЕСА: СЈО до петок да ги процесуира случаите „Сопот“ и „Монструм“

(ВИДЕО) БЕСА: СЈО до петок да ги процесуира случаите „Сопот“ и „Монструм“

„Како што секогаш сме го кренале гласот против неправдата и двојните стандарди што се случуваат во грб на албанците во Македонија, Движењето БЕСА и денеска повторно јавно и се обраќа на Јавното Специално Обвинителство до петок да ги процесуира случаите „Сопот” и „Монструм”. Безразлика на одлуката на Советот на Обвинителите за случајот “Сопот”, ние цениме […]

Ахмети организира средба со лидерите на албанските парламентарни партии

Ахмети организира средба со лидерите на албанските парламентарни партии

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска ги покани лидерите на албанските парламентарни партии на заедничка работна средба за да се разгледа имплементацијата на програмските определби. Средбата, како што соопшти ДУИ, ќе се одржи во Скопје во хотелот „Александар Палас“. Од Движењето „БЕСА“ преку соопштение предложија средбата да се одржи во Собранието на Република Македонија, а […]

Движење БЕСА: Очекуваме етаблирање на владата, но ќе бидеме воздржани

Движење БЕСА: Очекуваме етаблирање на владата, но ќе бидеме воздржани

„Како што веќе сме се изјасниле во однос на Владата, Движењето БЕСА продолжува да биде конструктивна опозиција.Ние не гласавме против Владата, туку го зачувавме нашето демократско право да бидеме воздржани, притоа давајќи порака дека сакаме да ги видиме успесите на оваа влада. Но, ако денот по утрото се познава, се повеќе сме убедени дека сме […]