Видео

(ВИДЕО) Миленковиќ: Двајца починати од тешка заразна болест на Инфективна, се утврдуваат причините

(ВИДЕО) Миленковиќ: Двајца починати од тешка заразна болест на Инфективна, се утврдуваат причините

Две лица од гостиварско село починаа на Клиниката за инфективни болести. Тие биле донесени во Клиниката во тешка здравствена состојба и со висока температура, пролив, повраќање…На Клиниката во моментов се хоспитализирани четири лица од истиот регион со полесна клиничка слика. Ова денеска го изјави претседателот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство Звонко […]

(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од СЈО, остро ќе се спротивставиме на одложување на локалните избори

(ВИДЕО) Интервју со Димовски: Ќе барам отштета од СЈО, остро ќе се спротивставиме на одложување на локалните избори

ВМРО-ДПМНЕ остро ќе се спротивстави на ново поместување на локалните избори, ако некој има намера да ги одложи уште еднаш треба да каже во јавноста. Нема начин повеќе на граѓаните да им кажете „чекајте, вие нема сега да одлучувате за вашата иднина, ќе одлучувате подоцна“, вели во интервју за А1он пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија […]

(ВИДЕО) Јанкуловска со треперлив глас: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

(ВИДЕО) Јанкуловска со треперлив глас: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

СЈО останува на барањето за притвор на Јанкуловска, обвинета за 4 кривични дела во предметот „Титаник“, додека пак екс-министерката бара судот да и го врати пасошот. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски вели дека сите околности укажуваат дека однесувањето на обвинетата е за целосна негација на СЈО, после сите покани само еднаш се јавила во обвинителството. […]

(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела. Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше одземен по изрекување на мерка за претпазливост од страна на Основниот суд, додека пак СЈО бара притвор за поранешниот […]

(ВИДЕО) Груевски: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

(ВИДЕО) Груевски: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Не сум сторил кривично дело за да имам причина да се плашам. Против мене се води политички прогон и хајка. СЈО нема докази против мене, рече Никола Груевски на отворената седница во Апелација. Единствениот сведок против мене е Заев, едвај чекам да започне судењето за јавноста да се увери дека сум невин. Сум имал можности […]

(ВИДЕО) Бубевски: Притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство

(ВИДЕО) Бубевски: Притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство

Бараме притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство. На обвинетиот не можеше да му се достави ниту една покана, примил само една на 06.04.2017. Не успеавме да најдеме доставувач кој ќе му врачи покана ниту Пошта, ниту DHL. Сите други покани ги добило неговото обезбедување, вели Гарил Бубевски, обвинител од СЈО. Според […]

(ВИДЕО) Во Извиднички во Охрид преноќиле 120 лица, кампот ќе биде отворен додека граѓаните се чувствуваат загрозено

(ВИДЕО) Во Извиднички во Охрид преноќиле 120 лица, кампот ќе биде отворен додека граѓаните се чувствуваат загрозено

Извидничкиот камп во Охрид и денеска се полни со кампови покрај тие кои ги овозможија од кампот. Вчера таму преноќиле над 120 лица, од кои најголем број биле мајки и мали деца. Од Извидничкиот камп велат дека шаторите ги поставиле без никаква помош од општина Охрид. – Вчера преноќија 120 лица меѓу кои најмногу имаше […]

(ВИДЕО) А1он во Косел: Чадот го нема, миризбата поголема

(ВИДЕО) А1он во Косел: Чадот го нема, миризбата поголема

Чадот кој вчера се ширеше од Дувало Косел веќе го нема, на тлото останал само пепел да сведочи за вчерашното случување. Жителите на Косел не сакаа да зборуваат пред камера, но рекоа дека миризбата вчера и денеска е поголема од претходно. Како што изјави за А1он, директорот на земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, Михаил Гаревски, […]

(ВИДЕО) Груевски: СЈО е институција за политички прогон

(ВИДЕО) Груевски: СЈО е институција за политички прогон

ВМРО-ДПМНЕ е нападната како никогаш досега. Гонети сме од страна на СЈО се со цел партијата да се уништи на најбрутален начин. Ова е класичен политички прогон врз ДПМНЕ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешната прес-конференција на која што присуствуваше целиот партиски врв. – СЈО стана инструмент во рацете на СДСМ. Носат одлуки […]

(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побара и доби аплауз за обвинителите на СЈО и за сите вработени во Обвинителството за сето досега постигнато. Подигнати се 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица. „Имаме сериозни докази дека има повреди на законите и злоупотреба на службената положба и овластување и Законот за […]

(ВИДЕО) Со сила се урива објект за екс министер да има двонасочен премин до новата парцела

(ВИДЕО) Со сила се урива објект за екс министер да има двонасочен премин до новата парцела

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевче Јакимовски сака бесправно да урне гаража, објект кој е изграден во 1963 година со цел екс заменик министерот за образование, Спиро Ристовски да добие двонасочен премин до новата парцела. Гаражата за која како што за А1он вели сопственикот на земјиштето, Мартин Петковски, Јакимовски вршел силен притисок во општината да се […]