Видео

(ВИДЕО) Заев: На почетокот на наредната недела Македонија ќе има нова Влада

(ВИДЕО) Заев: На почетокот на наредната недела Македонија ќе има нова Влада

Мандаторот и лидер на СДСМ, Зоран Заев од Брисел најави дека идната недела Македонија ќе има нова влада. – Можам да кажам дека со сите партии освен БЕСА сме многу поблиску и за кадри и за ресори. Со БЕСА се уште разговараме за тоа. Ќе се обидеме до крајот на неделата да испратиме предлог до […]

ВИДЕО: Панорамското тркало се гради и на неработен ден

ВИДЕО: Панорамското тркало се гради и на неработен ден

Иако според Законот за празници на Република Македонија, празникот Св. Кирил и Методиј, денот на сесловенските просветители е неработен, денеска сепак се вршат градежни активности на реката Вардар за изградба на Панорамското тркало кое е дел од проектот „Скопје 2014“. Раководителите на проектот велат дека нема ништо не легално во тоа што тие денеска работат […]

ВИДЕО: Споменикот на Мајка Тереза на плоштад ќе биде украсен со милосрдни сестри, ангели и декоративни венци

ВИДЕО: Споменикот на Мајка Тереза на плоштад ќе биде украсен со милосрдни сестри, ангели и декоративни венци

Споменикот на Мајка Тереза сместен на плоштадот „Македонија“ го добива својот финален изглед. Споменикот вреден 5.5 милиони евра требаше да го гради Субрата Рој, но поради одредени малверзации во Индија тој заврши во затвор, па споменикот продолжи со градба под покровителство на Министерството за култура. Индискиот бизнисмен во 2013 година заедно со тогашниот премиер Никола […]

(ВИДЕО) Заев: Работите се движат во позитивна насока, деновиве ќе раговараме за ресорите

(ВИДЕО) Заев: Работите се движат во позитивна насока, деновиве ќе раговараме за ресорите

Течат разговорите со сите политички партии, се надевам дека ќе ги заокружиме важните принципи што е интерес на граѓаните на Македонија. Драго ми е што во тој дел позитивно се движат работите. Верувам дека денес или утре ќе разговараме за ресорите, имињата за да можеме да ги информираме граѓаните, вели мандатарот и лидер на СДСМ, […]

(ВИДЕО) Села: На 27 април беше направен атентат врз Албанците во РМ

(ВИДЕО) Села: На 27 април беше направен атентат врз Албанците во РМ

На 27 април се случи политички атентат врз барањата на потребите на Албанците во Република Македонија. Ние сме за ново владеење, владеење кое ќе биде во интерес на граѓаните, владеење кое ќе биде праведно и кое нема да ги дели граѓаните по етничка и политичка основа. Владеење кое ќе ја врати надежта дека во Република […]

(ВИДЕО) Јанева: Новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине Членот 20

(ВИДЕО) Јанева: Новото парламентарно мнозинство да го избрише, измени или укине Членот 20

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева пред презентирањето на трите нови случаи „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ побара од новото парламентарно мнозинство да го избирше, измени или укине Членот 20 од законот за СЈО со цел тие да можат да продолжат со својата работа. – Во врска со рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија, СЈО покажа […]

(ВИДЕО) Мијалков, Јанкулоска, Јанакиески, Ставрески и Вељаноски на Филхармонија, дел во први редови дел во последен

(ВИДЕО) Мијалков, Јанкулоска, Јанакиески, Ставрески и Вељаноски на Филхармонија, дел во први редови дел во последен

Речиси целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше на отварањето на новата филхармонија, која е пуштена во употреба без последните проверки на објектот. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев, министерот за здравство, Никола Тодоров и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс […]

(ВИДЕО) Канческа Милевска: Не го познавам лицето со качулка со кое се поздравив

(ВИДЕО) Канческа Милевска: Не го познавам лицето со качулка со кое се поздравив

Министерката за култура во оставка, Елизабета Канческа Милевска пред отварањето на новата филхармонија рече дека не го познавала лицето со качулка со кое се поздравуваше во пленарната сала во Собранието додека во прес центарот насилниците брутално ги тепаа нејзините колеги од парламентарното мнозинство. Таа не одговори како може да се поздрави со лица кои подоцна […]

(ВИДЕО) Груевски пречекан со аплауз во филхармонија, не одговори дали ќе се повлече од лидерската позиција

(ВИДЕО) Груевски пречекан со аплауз во филхармонија, не одговори дали ќе се повлече од лидерската позиција

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски беше пречекан со аплауз на отварањето на филхармонијата, откако доцнеше 30 минути. Настапот на музичарите не започна до неговото влегување, а министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска не влезе додека не се појави лидерот на нејзината партија. Груевски за медиумите не сакаше да одговори дали ќе се повлече од лидерската […]

(ВИДЕО) Андоновски: За 5 месеци на Гинекологија починале 61 новородено бебе

(ВИДЕО) Андоновски: За 5 месеци на Гинекологија починале 61 новородено бебе

За само пет месеци на Гинеколошко-акушерската клиника починале 61 новородено бебе односно 30 отсто од вкупниот број на новороденчиња. Ова е нов, неславен рекорд за Македонија каде во последните неколку години ваквките црни статистики се во пораст. Алармот беше вклучен минатата година кога во периодот од јануари до октомври починале вкупно 206 бебиња. И покрај […]

ВИДЕО: Почна судењето на насилниците кои тепаа пратеници

ВИДЕО: Почна судењето на насилниците кои тепаа пратеници

Започна судењето за деветмина обвинети насилници, кои на 27. април тепаа пратеници и новинари во Собранието. Меѓу обвинетите во судница се и Димче Христовски познат како „Жабата“ и Ангеле Зафировски познат како „Бате Геле“. Обвинетите се сомничат за кривично дело „учество во толпа“. Двајца од нив ќе бидат донесени од притвор, а двајца од домашен […]