Македонија

100 педофили со име, слика и адреса објавени на интернет

Со име слика и адреса, осудените педофили од денеска веќе се објавени на инернет. Засега ги има ги има 100, меѓу нив и неколку жени, но набрзо се очекува нивниот број да порасне бидејќи бидејќи се чека правосилност на пресудите за уште десетина педофили. Во регистарот тие ке останат најмалку 10 години, по што, ако […]

Иванов со свое обраќање во Мостар

Иванов со свое обраќање во Мостар

Претседателот Ѓорѓе Иванов, кој се наоѓа во Мостар на 10-от УНЕСКО регионален самит на шефови на држави на Југоисточна Европа насловен „Верско и културно историско наследство како основа за интензивирање на соработката меѓу државите“, во рамки на форумот „Дијалог меѓу цивилизациите“ поттикнат од Република Македонија за денес се очекува да се обрати на првата пленарна […]

Сончево и многу топло време

Сончево и многу топло време

Во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло. Слаб ветар, а во западните предели ќе дува доумерен слаб југозападен ветар. Утринските температури до 8°C до 17°C, а максималните дневни ке се движат од 23°C до 33°C. Во Скопје во недела ќе биде сончево и топло. Слаб југоисточен ветар. Утринската температура од 14°C, а максималната […]

Заев: Груевски и Протугер ќе кажат кој ќе биде кандидат за Струмица

Заев: Груевски и Протугер ќе кажат кој ќе биде кандидат за Струмица

Зоран Заев влегува по трет пат во трка за освојување на Струмица. Ветува нови инвестиции, проекти и вработувања. Во интервју за А1 одговара и за обвинувањата за партиски вработувања и тендери.

СДСМ на преспивање во струмичките села

СДСМ на преспивање во струмичките села

На плоштадите, со граѓаните, по пазарите, СДСМ од струмичко го започна работното лето. „Ќе разговараат, ќе слушаат и ќе нудат излез од безизлезот“, велат од СДСМ. А пред утрешниот митинг, партискиот врв на преспивање во околните села. Потпретседателот на Собранието, Јани Макрадули кај домаќините во Ново Село. За атмосферата повеќе од видеото.

Заев: Ќе конкурирам за градоначалник на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Заев: Ќе конкурирам за градоначалник на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев во интервју за А1 коментира дека поради интересите на граѓаните се одлучил да се кандидира по трет пат, но и дека ќе се јави на конкурсот за градочалници на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица. Ова е дел од интервјото кое целосно на порталот ќе биде поставено утре. Зоран Заев одговара на прашањата […]

Ќе се уриваат дивите објекти по струшките плажи

Ќе се уриваат дивите објекти по струшките плажи

Сите објекти на струшките плажи кои немаат соодветна документација и кои отстапуваат од договорите за концесионирање ќе мора да бидат отстранети. Ако локалната од Струга не преземе мерки тогаш ќе мора да интервенира државниот инспекторат рече Сашо Дукоски директор на државниот градежен инспекторат. „Информациите кажуваат дека на одредени места по крајбрежјето има објекти кои не […]

СДСМ: Владата да се откаже од скапите споменици и реклами

СДСМ: Владата да се откаже од скапите споменици и реклами

СДСМ го поздрави потегот на Владата што „конечно излезе со предлог мерки“ но сметаат дека беше погрешна одлуката на Владата да го одбие пакетот 27 економско социјални мерки, кои СДСМ ги предложи уште пред неколку месеци, и коа беа наменети за преживување на кризната 2012 година. „Се уште опстојуваме на нашиот став дека најдобра мерка […]

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Црвенковски е лага

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на Црвенковски е лага

„Изјавата на Црвенковски дека Груевски прифатил предлог Република Македонија (Скопје) е ЛАГА. Го повикуваме Бранко Црвенковски да најде макар една реченица со која што Груевски кажува дека го прифатил овој предлог за име на државата, а не посочил дека овој предлог е спремен да биде ставен на референдум за граѓаните да се изјаснат по него. […]

Груевски ќе ја подобрува економијата со сет од 12 мерки

Груевски ќе ја подобрува економијата со сет од 12 мерки

Премиерот Никола Груевски на прес конференција која беше директно пренесувана на МТВ во 14 часот соопшто цел сет мерки на владата за како што кажа „подобрување на позицијата на населението“, а вкупно буџетски средства потребни за проектите се 13 милиони евра. Четири од мерките кои ги најави премиерот Никола Груевски се однесуваат на вработување и […]

На дното на Охридско Езеро пронајдени вредни артефакти

На дното на Охридско Езеро пронајдени вредни артефакти

Пушка од 18. и шлем од 19. век извадија од Охридското Езеро нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“. Милутин Секулоски, меѓународен нуркачки инструктор, информира дека станува збор за орудие од османлискиот период, какви што извадиле во неколкуте акции реализирани со надлежните институции изминатиот период. Пушката и шлемот се предадени на Заводот и Музеј за конзервација. „Охридското […]