Двајца кичевци со хуман гест за младо момче со посебни потреби

Од:

Двајцата млади кичевци, Лавдрим Велиу и Алит Билали гледајќи ги тешкотиите со кои се соочува едно момче од ромска националност со посебни потреби , 20-годишниот Атилан Асаноски, решиле заедно да му помогнат за да му се олесни движењето.

Тие обезбедиле специјален електричен мотор кој ќе му овозможи на Асаноски со помалку потешкотии и поудобно да се движи низ градот.

-Ова го сторивме од хумани причини и со желба да му помогнеме на овој млад човек од ромската заедница, кој имаше потешкотии во движењето. Верувам дека сега со специјалниот електричен мотор го олеснивме колку толку движењето на оваа младо момче заедно со мојот пријател Алит вели Лавдрим.

Би можело да ве интересира

Улични кучиња трчаат низ болницата во Кичево, каде лежат и болни од коронавирус

Ландов

Полициски претреси во Кичево, запленет хероин и марихуана, дилерот е приведен

А1он

Во Кичево се одбележува Неделата на борба против туберкулозата

Ана Ололовска

Нема новозаразени од Ковид-19 во Кичево, регистрирани четворица оздравени

А1он

Уште една победа на хуманоста и човечноста – собрани средствата за операција на Слободан Попов – Цобе

Ана Ололовска

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

А1он