Земјотрес со јачина од седум степени по Рихтер ги погоди островите во близина на Австралија, издадено е предупредување за цунами

Од:

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот на Вануату, остров на Тихиот Океан источно од Австралија, објави Германскиот истражувачки центар за геонауки (ГФЗ), а издадено е и предупредување за цунами за крајбрежните области. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, соопшти ГФЗ.

Центарот на USGS го измери земјотресот со јачина од 7,1 степени, на длабочина од 48 километри. Американскиот систем за предупредување од цунами објави дека се можни опасни бранови генерирани од земјотресот на 300 километри од епицентарот, долж бреговите на Вануату и Нова Каледонија.

Би можело да ве интересира

Земјотрес почувствуван во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Русија

Силен земјотрес во Италија