Земјотрес со јачина од 6,1 степени ја погоди индонезиската провинција Папуа

Од:

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди утрово провинцијата Папуа во Индонезија, по што неколку минути подоцна следеше последователен земјотрес со јачина од 5,8 степени, соопшти Американскиот геолошки институт.

dobivaj vesti na viber

Два потреси се регистрирани на длабочина од 15 километри, на оддалеченост од 272 километри од градот Абепура, прецизира институтот.

Засега нема информации за жртви или предизвикана материјална штета.

Индонезиската метеоролошка и геофизичка агенција предупреди на Твитер за благи афтершокови и ограничени последователни потреси.

Индонезија се наоѓа во таканаречениот „Огнен појас“ во Тихиот Океан, каде често се случуваат земјотреси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шестгодишно дете спасено од урнатините два дена по земјотресот во Индонезија

Катерина Павлова-Николовска

Шестгодишно момче спасено под урнатините, 40 часа по земјотресот во Индонезија

А1он

Се трага по 151 лице кои сè уште се водат како исчезнати по земјотресот во Индонезија

ВИДЕО: Во Индонезија потрага по затрупаните, земјотресот однесе стотици жртви

ВИДЕО: Расте бројот на мртви и повредени во земјотресот во Индонезија, меѓу жртвите многу деца

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 46 жртви, 700 повредени во земјотресот што ја погоди Индонезија

А1он