Зеленски жестоко го повика Трамп да излезе на фронт

Од:

Зеленски би сакал Трамп да дојде и со свои очи да ја види на терен војната против Русија. Тој порача дека ако Трамп дојде, заедно ќе одат на првата линија на фронтот.

Трамп, кој во моментов води во анкетите з аизборите во САД многупати изјавува дека кога ќе стане претседател ќе ја прекине помошта кон Украина и ќе ги седне двете завојувани страни на преговарачка маса.

Зеленски, по тој повод, на денешната Минхенска безбедносна конференција го покани Трамп заедно да излезат на фронт, за да се увери во војната.

„Мислам дека ако сме во дијалок за како да ја завршиме војната, треба да им покажеме што тоа значи на луѓето кои носат одлуки. Вистинска војна, а не на Инстаграм“, рече Зеленски.

Тој наведува дека при нападите врз Авдијевка, Русија губела по седум војници на секој еден убиен украински војник. Сепак, ни тоа не ги запрело.

„Русија има само една предност, потполна девалвација на човечкиот живот“, вели Зеленски, нагласувајќи зошто е потребна помош од сојузниците за да се запре агресијата.

Би можело да ве интересира

Започнува судењето на Трамп, првото судење на американски претседател во историјата

Зеленски: Законот за мобилизација содржи важни прашања поврзани со поддршката на армијата

Планот на Трамп за Украина ќе започне со притисок врз Москва и Киев да преговараат

Горан Наумовски

Трамп: Врховниот суд на Аризона отиде предалеку со својата одлука за абортус

Зеленски: Без американска помош блокирана во Конгресот, Украина ќе ја изгуби војната

„Вашингтон пост“: Трамп би извршил притисок врз Украина да се откаже од Крим и Донбас