Зеленски: Ситуацијата на фронтот е под контрола

Од:

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска даде изјави за тоа каква е ситуацијата на фронтот.

„Денес денот ни даде повеќе можности. Олександр Сирски известуваше за ситуацијата во областите на борбените операции. Регионот Доњецк, регионот Харков – каде што сега е најтешко. Тој е на клучните места. На борбените позиции се уште е рано за заклучоци, но ситуацијата е под контрола“, рече Зеленски.

„Нашите војници го уништуваат окупаторот кој се обидува да напредува. Сè е доволно стресно. Но, ги зајакнавме насоките, особено кај Харков. Сега многу војници – особено жителите на Харков – дојдоа во одбрана на регионот Харков, благодарност до сите за нивната ефикасност“, додаде претседателот на Украина.

Би можело да ве интересира

Украина добива нови борбени авиони од Макрон: САД не испраќаат Ф-16, на Зеленски му е доста

Орце Костов

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Зеленски: Русите подготвуваат голема офанзива

Зеленски: Сакаме праведен крај на оваа војна

Горан Наумовски

Зеленски и ја честита победата на Сиљановска-Давкова

Зеленски до Собранието достави предлог закон за продолжување на мобилизацијата