(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските политички лидери во Вашингтон да не го чекаат исходот од американските претседателски избори во ноември за силно да и помогнат на неговата земја против руската инвазија.

„Сите го чекаат ноември. Американците го чекаат ноември, во Европа, на Блискиот Исток, на Пацификот, целиот свет гледа кон ноември и, искрено, (рускиот претседател Владимир) Путин исто така го чека ноември“, Зеленски. рече, говорејќи во Институтот Роналд Реган пред самитот на НАТО.

„Време е да се излезе од сенка, да се донесат силни одлуки… да се дејствува, а не да се чека ноември или кој било друг месец“, рече украинскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Синот на Трамп го исмева Зеленски

Зеленски: За Украина е многу важно да има партнер како Велика Британија

Трамп: Имав многу добар разговор со Зеленски, ќе ја завршам војната во Украина пред јануари

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски