Зеленски: Сакаме праведен крај на оваа војна

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Франс прес изјави дека ја отфрла идејата за примирје во војната со Русија за време на Олимписките игри во Париз, за ​​што францускиот претседател Емануел Макрон изрази желба.

„Реков: Емануел, ние не веруваме во тоа. Ајде за момент да замислиме дека има примирје. Прво, не му веруваме на (Владимир) Путин. Второ, тој нема да ги повлече своите војници. Трето, кажи ми, Емануел, кој гарантира дека Русија нема да го искористи ова за да ги донесе своите трупи на наша територија“, рече Зеленски.

„Ние не сме против примирје, ние не сме против крајот на војната. Но, сакаме праведен крај на оваа војна. Ние сме против примирје што ќе му користи на непријателот“, додаде тој.

Неколку часа претходно, рускиот претседател, кој отпатува во Кина, имплицираше дека се спротивставува на олимпиското примирје затоа што неговата земја беше забранета од Олимпијадата поради инвазијата на Украина.

Макрон рече дека сака да „направи се“ за да владее олимписко примирје низ светот за време на Олимписките игри. Тој рече дека претседателот Си Џинпинг му дал поддршка на почетокот на мај.

Би можело да ве интересира

Украина добива нови борбени авиони од Макрон: САД не испраќаат Ф-16, на Зеленски му е доста

Орце Костов

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Зеленски: Русите подготвуваат голема офанзива

Зеленски: Ситуацијата на фронтот е под контрола

Зеленски и ја честита победата на Сиљановска-Давкова

Зеленски до Собранието достави предлог закон за продолжување на мобилизацијата