Зеленски: Русите подготвуваат голема офанзива

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во ексклузивно интервју за француската агенција АФП дека очекува и се подготвува за поширока руска офанзива на север и исток со цел заземање на Харков, региони каде Москва продолжува со големите напади што започнаа на 10 мај.

„Тие започнаа операција која може да се состои од неколку бранови, а ова е прва“, рече Зеленски во моментот кога Русија ја започна својата најголема територијална кампања за освојување од крајот на 2022 година.

Сепак, тој верува дека, иако Русија е напредувајќи во регионот околу Харков во последните денови, ситуацијата за неговите воени сили е подобра отколку пред една недела кога руските војници ненадејно ја преминаа границата.

Зеленски смета дека Русија сака да го нападне Харков, град кој е оддалечен само неколку десетици километри од фронтот. Москва не успеа да го освои во 2022 година, но рускиот претседател Владимир Путин во петокот рече дека во моментов нема намера да го нападне.

Официјалната цел на руската офанзива, рече Путин, е да се одговори на нападите на украинските воени сили на руска територија во последните месеци и да се создаде тампон зона која треба да ги спречи овие напади. Московските сили се обидуваат да го искористат недостигот на работна сила и оружје со кој Украина се соочува по две години војна. Во интервју за АФП, Зеленски призна дека на Украина и недостасува воен персонал.

„Има прилично голем број бригади на кои им недостигаат луѓе“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Украина добива нови борбени авиони од Макрон: САД не испраќаат Ф-16, на Зеленски му е доста

Орце Костов

Телефонски разговор на претседателката Сиљановска Давкова со украинскиот претседател Зеленски

Зеленски: Сакаме праведен крај на оваа војна

Горан Наумовски

Зеленски: Ситуацијата на фронтот е под контрола

Зеленски и ја честита победата на Сиљановска-Давкова

Зеленски до Собранието достави предлог закон за продолжување на мобилизацијата