Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“

Од:

Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на средбата со студентите во Миколаев.

„Што се однесува до Донбас, ќе биде потешко да се врати од Крим. Верувам дека териториите се враќаат на луѓето. Ако народот не го сака тоа, ќе биде многу, многу тешко. Мислам дека е психолошки потешко да се врати Донбас, бидејќи таму има постојани конфликти веќе десет години“, рече Зеленски.

Според Зеленски, неговите партнери му рекле дека е невозможно да се врати Крим и дека е многу тешко да се врати Донбас.

Одговарајќи на прашање за натамошни перспективи за зајакнување на националната безбедност, Зеленски посочи дека ова прашање ќе биде приоритет, но дека не знае дали земјата ќе влезе во НАТО, посочувајќи дека се сомнева оти Украина некогаш ќе стане членка на Северноатлантска алијанса.

„Не знаеме точно како ќе биде. Никој не може со сигурност да каже дали ќе влеземе во НАТО или не. Ние сакаме, но… Киев се движи кон стандардите на Алијансата и мора да направи се за да се обезбеди националната безбедност е на највисоко ниво, рече Зеленски.

Зеленски подоцна во интервју за агенцијата Кјодо изјави дека поради ситуацијата на Блискиот Исток, Украина „испаднала од фокусот“ на светската заедница.

„Загрижен сум што интересот на светот за конфликтот во Украина опаѓа поради растечките тензии на Блискиот Исток“, рече Зеленски, нагласувајќи уште еднаш дека нема да се согласи на примирје додека Русија не ги повлече своите трупи.

Предлозите за примирје што кружат на Западот ги оцени како „да си ја отсечеш раката и да ја дадеш на некој друг“.

Украинскиот лидер изјави дека очекува да ја одржи четвртата конференција за неговиот мировен план во Швајцарија, како и дека со нетрпение да ја очекува меѓународната конференција за обнова на Украина, која ќе се одржи во Токио во февруари 2024 година.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО даде дозвола: На Украинците ќе им биде дозволено да стрелаат во Русија со авиони Ф-16

Предраг Петровиќ

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина