Зеленски добил покана од Видода да присуствува на Самитот на Г-20

Од:

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека индонезискиот претседател Јока Видода го поканил на Самитот на Г-20, што кон крајот на годината се одржува во Индонезија.

dobivaj vesti na viber

Украина не е членка на Г-20, но лидерите на Групата претходно канеа државите како гости на заеднички собири.

Г-20 претходно ја осуди руската инвазија врз Украина. Неколку земји-членки на Г-20 повикаа на исклучување на Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин од Самитот на Бали во ноември, но Индонезија, која претседава со Г-20 наведе дека е прерано да се одлучи.

Индонезискиот министер за финансии Шри Мулјани Идравати призна дека Г-20 се соочува со невидени предизвици, но повика на соработка за надминување на пречките кои го забавуваат глобалниот раст.

Минатата недела на состанокот на министрите за финансии на Г-20 во Вашингтон, претставниците на САД, на Велика Британија и на Канада ја напуштија салата кога зборуваа руските претставници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски во името на украинскиот народ ја прими наградата за демократија на град Атина

Рогов: Зеленски е „странски шпион“

А1он

Зеленски одликуваше „Херој на Украина“: Има само 19 години, а соборил шест руски авиони

А1он

Откриени се уште две масовни гробници во Изјаум објави Зеленски

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска

Рогов: Зеленски ќе организира напади да го спречи референдумот

А1он