Зелено светло од ЕУ за суспензија на визната либерализација со Русија

Од:

Чешкото претседателство со ЕУ информираше дека министрите на ЕУ се усогласиле за укинување на визната либерализација за руските граѓани, јави дописничката на МИА од Брисел.

„Европската Унија се согласи за целосна суспензија на договорот за визно олеснување со Русија“, соопшти Жозеп Борел пред малку на прес конференцијата по неформалниот Гимних во Прага, напиша чешкото претседателство на Твитер.

Министрите за надворешни работи денеска одржуваат неформален министерски совет во Прага, на дневен ред беше најавено дека ќе се дискутира за целосно укинувањето на слободното патување на руските граѓани во ЕУ.

Ова го бараа пред сѐ источните и балтичките земји, додека Германија и Франција се спротивставуваа.

Пред малку 27-те земји постигнале согласност сепак да се укине визната либерализација за руските граѓани во ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

(ВИДЕО) Големи поплави во дел од ЕУ, се евакуира населението, се зголемува бројот на загинати

Горан Наумовски

Русија и Украина разменија 53 заробеници, меѓу нив и активистот и новинар Нариман Џелал