Затворен аеродромот во Амстердам, полицијата е насекаде

Од:

Амстердамскиот аеродром Шипхол е делумно затворен и полицијата истражува „сомнителна состојба“ во авион, пренесуваат светските медиуми.

На социјалните мрежи се објавени фотографии каде што се дека едниот дел од аеродромот е затворен.

На аеродромот, наводно, се присутни голем број полицајци и амбулантни возила.

„Ситуацијата е сомнителна и тоа е сè што можам да кажам“, рече портпаролот на воената полиција.

Непроверени и официјално непотврдени информации за наводно киднапирање на авионот се раширија во британските таблоиди и на социјалните мрежи.

Аеродромот во Амстердам е еден од најпрометните аеродроми во Европа.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада поднесе колективна оставка

Ана Ололовска

Холандската Влада пред колективна оставка поради лошо управување на државна помош за згрижување деца

Жарко Настоски

Градоначалничката на Амстердам сака на туристите да им забрани да влегуваат во кафулињата со марихуана

Ана Ололовска

Амстердам планира забрана за марихуана за туристите

Ана Ололовска

Холандскиот премиер призна: Не бевме подготвени за почеток на вакцинацијата

Жарко Настоски

Холандија: Школите и продавниците ќе бидат затворени во следните пет недели

Жарко Настоски