Реакција од Захарова: Караванот си врви, кучињата си лаат

Од:

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го коментираше повикот на Киев за исклучување на Русија од ОН со поговорката дека „караванот си врви,кучињата си лаат“.

„Нема потреба да се преземаат никакви активности во таа прилика. Низ историјата Украина преживеала различни личности, а во изминатите години и децении имаше многу никаквеци кои целосно ја уништија и ја турнаа на работ на пропаст“, ​​рече Захарова.

Според неа, Русија треба соодветно да ја гради државната политика.

„Апсолутно не вреди да се слушаат оние болни изјави во кои нема историска суштина, логика или разбирање “, оцени Захарова.

Министерството за надворешни работи на Украина претходно побара Русија да биде исклучена од Обединетите нации, иако тоа е невозможно според Повелбата на организацијата, во која Русија има право на вето во Советот за безбедност на ОН, кој е главното тело на ОН.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски