Захарова: Русија e конструктивнa, но следи што прави Западот

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Русија никогаш не одбила да соработува со американските партнери и конструктивно ќе одговори на секој нивен позитивен сигнал.

-Руско-американските односи ги гледаме онакви како што треба да бидат, изјави Захарова, според државната агенција Тасс.

„На овие односи гледаме како на односи на еднакво, взаемно почитување, и взаемно корисно партнерство. Така ние ги гледаме“, додаде таа.

-Од друга страна, исто така, ги гледаме и чекорите што, да речеме, Брисел ги презеде под притисок на Вашингтон и не можеме да не ги видиме, рече Захарова, додавајќи дека Русија никогаш не одбила да соработува дури и во најтешките моменти .

„Значи, ние ќе одговориме на позитивните сигнали конструктивно“, додаде таа во интервју за телевизијата „Русија-24“.

Би можело да ве интересира

Захарова: Русија ги осудува чекорите на Приштина кои ја доведоа ситуацијата „до жешка фаза“

Захарова: Западот се преправа дека не го гледа вадењето органи од загинатите украински војници

Катерина Павлова-Николовска

Захарова: Во Америка се врши „геноцид“ врз руските новинари

Горан Наумовски

Захарова: Новинарот собирал строго доверливи информации

Горан Наумовски

Реакција на Русија за апсењето на Путин: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија

Горан Наумовски

Захарова: Кој ја праша Србија во 2008 година за „независноста“ на Косово