Захарова: ИСИЛ не можеше да го изврши масакрот, се знае кој е

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека е „исклучително тешко да се поверува“ дека Исламската држава има капацитет да изврши напад врз концертната сала во Москва минатиот петок, во кој загинаа најмалку 140 луѓе. На брифинг со новинарите, Захарова рече дека Украина стои зад нападот во Крокус Сити Мол, најсмртоносниот во Русија во последните 20 години.

Исламска држава ја презеде одговорноста за масакрот, а американските власти велат дека имаат разузнавачки информации кои укажуваат дека тој бил извршен од авганистанскиот огранок на групата, Исламската држава Хорасан. Украина постојано негираше дека има некаква врска со нападот. Но, Захарова рече дека Западот брзо ѝ ја додели одговорноста на Исламската држава со цел да ја префрли вината од Украина и западните влади кои ја поддржуваат.

„За да ги оттргнат сомнежите на колективниот Запад, итно мораа да смислат нешто, па прибегнаа кон ИСИС. „Тие повлекоа кец во ракавот и буквално неколку часа по терористичкиот напад, англосаксонските медиуми почнаа да ги шират токму тие верзии“, рече таа.

Претседателот Владимир Путин рече дека нападот го извршиле исламистички милитанти, но посочи дека тоа е во корист на Украина и дека Киев можеби имал улога во нападот. Путин рече дека некој од украинската страна подготвил „прозорец“ за вооружените напаѓачи да избегаат преку границата пред да бидат фатени во западна Русија во петокот вечерта.

Сепак, вчера белорускиот лидер Александар Лукашенко изјави дека вооружените напаѓачи прво се обиделе да преминат во неговата земја, по што се упатиле кон Украина бидејќи сфатиле дека не можат да преминат во Белорусија.

Директорот на руската разузнавачка служба ФСБ во вторникот изјави дека верува оти Украина, заедно со САД и Велика Британија, биле вмешани во нападот во Москва. „Тврдењата на Русија за Западот и Украина за нападот во Крокус се целосна глупост“, напиша британскиот министер за надворешни работи на платформата Х.

Би можело да ве интересира

Чеченецот уапсен за терористичкиот напад во Москва почина во притвор

Горан Наумовски

Осуда од Советот на амбасадори на терористичкиот напад во Москва

Путин: Знаеме кој го изврши теророт, нас не интересира наредбодавецот

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Објавени снимки на терористите: На едниот му недостасува уво, на другиот око, третиот е во инвалидска количка

Предраг Петровиќ

Кои се обвинети за нападот во Москва? Еден има само 19 години, повеќето се родители

Медведев: Сите вклучени во масакрот мора да умрат, убијте ги сите

Предраг Петровиќ