Путин: Знаеме кој го изврши теророт, нас не интересира наредбодавецот

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин одржа средба со своите најблиски соработници во врска со терористичкиот напад што се случи во петокот вечерта во Москва во концертната сала Крокус. Според последните информации загинале 139 лица, а повеќе од 180 се повредени.

„Нападот на концертната сала во Москва е дел од нападот на режимот во Киев врз Русија. Нападот го изврши ИСИС. Знаеме кој го изврши терористичкиот напад, нè интересира кој го наредил. Целиот терористички чин е обид да за заплашување“, рече Путин.

Потоа се осврна кон Соединетите Американски Држави. Путин смета дека се обидуваат да го убедат целиот свет дека Украина нема никаква врска со овој настан.

„Терористичкиот напад што се случи во Крокус е врска во серијата обиди на оние кои се борат против нас од 2014 година на страната на нацистичкиот режим во Киев. Мораме да одговориме на следново прашање: „Зошто терористите се обидоа да отидат во Украина по злосторството, кој ги чекаше таму? – праша Путин.

Шефот на Истражниот комитет на Русија Александар Баструкин објави дека бројот на загинати е 139. Според него, нападот бил планиран подолг временски период.

Би можело да ве интересира

Чеченецот уапсен за терористичкиот напад во Москва почина во притвор

Горан Наумовски

Осуда од Советот на амбасадори на терористичкиот напад во Москва

Захарова: ИСИЛ не можеше да го изврши масакрот, се знае кој е

(ВИДЕО) Објавени снимки на терористите: На едниот му недостасува уво, на другиот око, третиот е во инвалидска количка

Предраг Петровиќ

Кои се обвинети за нападот во Москва? Еден има само 19 години, повеќето се родители

Медведев: Сите вклучени во масакрот мора да умрат, убијте ги сите

Предраг Петровиќ