Врховниот суд на САД одобри закон на Трамп

Од:

Врховниот суд на САД го одобри барањето на администрацијата на претседателот Доналд Трамп целосно да се спроведе ново правило со кое ќе се намалат барањата за азил на имигранти на американско-мексиканската граница.

Според американски медиуми, тоа е клучен елемент на тврдата имиграциска политика на Трамп.

Судот утврди дека законот, според кој повеќето баратели на азил најпрво бараат безбедно засолниште во трета земја преку која патувале на пат кон САД, да стапи на сила додека продолжува спор за неговата законитост.

Би можело да ве интересира

Помпео им се заблагодари на „блиските пријатели“ во Европа што го обвинија Иран за нападот во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Висок демократ во Конгресот бара импичмент за Трамп

Ана Ололовска

Трамп најавува распоредување повеќе војници во Полска

Ана Ололовска

Мадуро: Ако ја смени политиката, ќе разговарам со Трамп

Ана Ололовска

Американците најбогата нација во светот, ги надминаа Швајцарците

Ана Ололовска

Уапсени 53 мигранти на границата на САД со Мексико

Ана Ололовска