Во воздушен напад погодена станбена зграда во Дамаск

Од:

Во воздушен напад врз Дамаск била погодена станбена зграда, а сириските медиуми обвинуваат дека Израел стои зад нападот.

Според сириската агенција Сана, израелската агресија целела кон станбена зграда во делот Мазе во Дамаск, каде се наоѓаат и неколку дипломатски мисии, меѓу кои и амбасадите на Либан и Иран.

Засега нема официјални информации за настрадани цивилни лица, додека пак невладината организација Сириска опсерваторија за човекови права, изјавила дека загинале најмалку пет лица.

Израел ретко признава дека делува воено врз делови од Сирија, иако неколкупати соопштиле дека цели кон милитантни групи поврзани со Иран.

Би можело да ве интересира

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

Хамнеи порача дека Израел мора да биде казнет, Кац се закани со жесток одговор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Постигнат е напредок за примирје во Газа објави египетска телевизија

Катерина Ѓуровски

Израел ја губи меѓународната поддршка, се зголемува притисокот за крај на војната во Газа

Се уште не е идентификуван напаѓачот врз градоначалникот на Арачиново, трет напад врз него за година и пол

Орце Костов