Во Уругвај и Аргентина: 16 загинати во силно невреме

Од:

Бројот на загинати во силната бура што ги зафати Аргентина и Уругвај за време на викендот се искачи на 16. Уругвајската метеоролошка агенција соопшти дека две лица загинале откако силни налети на ветер го погодиле југоисточниот дел на земјата.

Во Аргентина, една жена почина во градот Морено, откако ја удри гранка од дрво, јавија локалните медиуми. Тринаесет лица загинаа во градот Баија Бланка откако ѕид се урна во невремето.

Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи го посети местото на несреќата. Силните бури соборија дрвја и столбови за светло во главниот град Буенос Аирес.

Би можело да ве интересира

Најмалку 60 демонстранти се повредени на протестите во Буенос Аирес, полиција употребила гумени куршуми и солзавец

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Десетици повредени на антиреформските протести во Буенос Аирес

Свештеник e обвинет за убиство и тортура во Аргентина, Италија не сака да го екстрадира

Милеи отпушта 5.000 владини службеници: Протестите нема да го премислат

А1он

ВИДЕО: Силно невреме погоди крајбрежен град во Аргентина, најмалку 13 загинати

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ