Свештеник e обвинет за убиство и тортура во Аргентина, Италија не сака да го екстрадира

Од:

Италијанскиот министер за правда го отфрли барањето на Аргентина за екстрадиција на свештеник обвинет за злосторства против човештвото за време на воената диктатура во земјата во 1970-тите и 1980-тите. Пречесниот Франко Ревербери (86), кој служел како воен капелан за време на воениот режим на Аргентина од 1976 до 1983 година, се соочува со обвиненија во врска со убиството на 20-годишниот политички активист Хозе Гилермо Берон во 1976 година и неговата наводна вмешаност во тортура.

Ревербери, кој има и аргентинско и италијанско државјанство, ја напушти Аргентина во 2011 година, откако во Аргентина започнаа судски процеси против про-хунтата, враќајќи се во својот роден град во близина на Парма. Оттогаш непречено живее во Италија, каде што до неодамна служеше миса. Тој постојано негираше каква било вмешаност во злосторствата и не беше екскомунициран од Ватикан.

Главниот кривичен суд во Италија ја потврди неговата екстрадиција во октомври, отфрлајќи ја жалбата на свештеникот. Но, вчера Карло Нордио, министерот за правда, стави вето на екстрадицијата, наведувајќи ја староста на Ревербери и неговото здравје.

„Потегот на италијанскиот министер за правда е во спротивност со судските пресуди против Ревербери“, рече Артуро Салерни, адвокат кој ја застапува Аргентина во случајот и додаде „Нашата последна надеж е дека Ревербери ќе биде кривично гонет во Италија.

Хорхе Итурбуру, претседател на невладина организација со седиште во Рим, која ги застапува роднините на жртвите на аргентинската диктатура, повика на Ревербери да му се суди во Италија.

„Веќе сме во контакт со Постојаното собрание за човекови права во Сан Рафаел, Аргентина, кое е подготвено да поднесе жалба до италијанските власти за злосторствата на Ревербери. Ако свештеникот не биде екстрадиран, тогаш тој треба да биде кривично гонет во Италија“, рече тој.

По државниот удар во 1976 година, аргентинската војска систематски ја скрши секоја потенцијална опозиција и на крајот уби околу 30.000 луѓе, речиси сите невооружени цивили. Бремените затворенички ги одржувале во живот додека не се породат. Се верува дека околу 500 бебиња биле дадени на воени парови без деца за да ги одгледуваат како нивни. Досега, 133 деца родени во заробеништво, кои сега се на возраст од 40 години, се споени со нивните биолошки семејства.

Многу криминалци кои беа дел од овие режими во тоа време побегнаа во Италија, искористувајќи го нивното италијанско потекло и двојното државјанство. Во паралелен случај, на 22 април во Рим треба да започне судскиот процес против аргентинскиот армиски офицер, потполковник Карлос Луис Малат, обвинет за убиство со умисла на осум лица за време на режимот на Видела.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Камења, солзавци и водени топови-голема пресметка во Аргентина поради реформите на претседателот Милеј

Свештеникот од Солун е осомничен дека ги оштетил верниците за повеќе од еден милион евра

Најмалку 60 демонстранти се повредени на протестите во Буенос Аирес, полиција употребила гумени куршуми и солзавец

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Десетици повредени на антиреформските протести во Буенос Аирес

(ВИДЕО) Го фрли крстот, па откако го верниците го фатија, влезе во езерото: Црногорски свештеник хит на социјалните мрежи

А1он

Милеи отпушта 5.000 владини службеници: Протестите нема да го премислат

А1он