Во светот досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 земја

Од:

Во најголемата кампања за вакцинација во светот, досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 држава.

Најновото темпо на вакцинација во светот е околу 2,35 милиони дози на ден, јави Блумберг.

Вакцинацијата во САД почна на 14 декември, а досега се вакцинирани 15,6 милиони луѓе, според извештајот на Блумберг и податоците на Центрите за контрола на болести. Само минатата недела во просек биле аплицирани 806.716 дози дневно.

Во САД на 100 жители ставени се 4,7 дози.

Би можело да ве интересира

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник V

Ана Ололовска

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска

Далај Лама ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Ана Ололовска