Во Шведска изби најголемиот еколошки скандал во последните 50 години, обвинети се 11 лица

Од:

Единаесет луѓе поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки злосторства во најголемиот еколошки скандал во Шведска во последните 50 години.

Според шведските медиуми, 11 лица од компанијата NMT Think Pink се обвинети за серија кривични дела во најголемиот еколошки криминал во Шведска.

Компанија за управување со отпад е обвинета дека незаконски закопувала и фрлала десетици илјади тони отпад на 21 локација во 15 општини ширум Шведска, што довело до пожари, протекување токсични материи и милиони трошоци за даночните обврзници.

Истрагата откри штетно ниво на арсен, диоксин, олово, цинк, бакар и нафтени деривати, а пред три години делови од Стокхолм беа обвиени со чад предизвикан од пожар на напуштена депонија управувана од компанијата.

Во центарот на скандалот се успешната претприемачка Бела Нилсон, која себеси се нарекува „кралица на ѓубрето“, и нејзиниот поранешен сопруг Томас Нилсон.

Сите обвинети го негираат делото.

Би можело да ве интересира

Двајца Британци убиени, па запалени во Шведска

Горан Наумовски

Аларм во Стокхолм: Поради можна бомба евакуирана е Централната железничка станица

(ВИДЕО) Иран и Шведска разменија затвореници

Улф Кристерсон: Aмериканското нуклеарно оружје на шведска територија е можно во случај на војна

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Шведска ја избра песната за Евросонг: победи „Unforgettable“