Во Мексико во 2021 година биле убиени над илјада жени

Од:

Во Мексико, каде стапката на убиства на жени е меѓу највисоките во Латинска Америка, во 2021 година биле убиени 1.004 жени.

dobivaj vesti na viber

Во извештајот на Националниот секретаријат на системот за јавна безбедност се наведува дека од 1 јануари до 31 декември 2021 година, 1.004 жени загинале како последица на насилство во Мексико, јави Анадолија.

Ова е највисока бројка од 2015 година, а истакнато е дека насилството и покрај судските постапки и високите казни, од година во година е во пораст.

Во извештајот се наведува дека во земјата во 2020 година биле убиени 978 жени.

Пандемијата на коронавирусот и изолацијата дома го направија животот уште потежок на жените кои се жртви на насилство.

Би можело да ве интересира

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Ана Ололовска

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на исчезнати мигранти

Ана Ололовска

Убиени уште двајца новинари во Мексико, годинава убиени вкупно 11 медиумски работници

Ана Ололовска

Во Мексико убиен новинар, деветто убиство на медиумски работник оваа година

Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Отворен камп со украински бегалци кај Мексико Сити

А1он