Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Од:

Кинеските власти уапсија еден државјанин на Белизе поради наводна вмешаност во протестите во Хонг Конг, јавија кинеските државни медиуми.

– Ли Хенли Ху Сијангг, бизнисмен од Белизе, кој живее во Кина ги финансирал „непријателските сили“ во САД и ги поддржувал активностите кои доведоа до хаос во Хонг Конг, објави „Сутерен дејли“.

Тој е осомничен дека ги прекршил законите за национална безбедност.

Би можело да ве интересира

Две кинески провинции и градови наредија носење заштитни маски поради новиот коронавирус

Ана Ололовска

Од новиот коронавирус во Кина досега починаа 56 лица

Ана Ололовска

Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Ана Ололовска

Од коали, крокодили до змии и стаорци, листата за јадење од пазарот во Кина каде започна вирусот

Ана Ололовска

Си: Кина се соочува со сериозна ситуација, вирусот се шири

Ана Ололовска

Град на духови: Дали има некој на улиците на Пекинг?

Ана Ололовска