Во Кина регистрирани нови осум случаи на коронавирус, сите се увезени

Од:

Во Кина во последните 24 часа се евидентирани осум нови случаи на коронавирус, а сите се увезени, односно лицата пристигнале од странство, соопшти денеска кинеската Комисија за здравство.

Седми ден по ред во Пекинг нема регистрирани нови случаи, пренесуваат британските медиуми.

Комисијата, исто така, соопшти дека се откриени шест асимптоматски случаи, што Кина не ги вклучува во официјалните податоци за заболени.

Од почетокот на епидемијата во Кина, земјата во која вирусот се појави за првпат, заразени се вкупно 83.602 лица, а умреа 4.634.

Би можело да ве интересира

Повторно рекорден број новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

А1он

Пад на цената на нафтата

А1он

Во Бугарија рекорден број на починати од Ковид-19

А1он

Британија ќе се соочи со двојно посериозен втор бран на Ковид-19

А1он

СЗО: Вирусот најверојатно потекнува од лилјаците

А1он