Во Холандија судири меѓу демонстранти и полиција, 25 уапсени

Од:

Полицијата се судри со демонстрантите за време на денешните протести во Амстердам и Ајндховен, организирани против воведувањето карантин во Холандија.

Во Амстердам, силите за спроведување на законот употребија водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа на плоштадот опкружен со музеи.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како полицијата интервенира со водени топови против група демонстранти собрани во близина на зградата на музејот „Ван Гог“.

Полицијата во Ајндховен исто така употреби водени топови и солзавец против стотици демонстранти и преку звучници предупредуваше да се избегнува центарот на градот.

Засега нема информации за повредени, но полицијата соопшти дека се издадени над 3.600 казни за кршење на полицискиот час, како и оти 25 лица се уапсени за насилство.

Синоќа, за време на првата вечер од полицискиот час, демонстрантите запалија лабораторија за тестирање за коронавирусот во холандското рибарско село Урк и фрлаа петарди.

Видео објавено на социјалните мрежи покажува како огорчени млади луѓе влегуваат во лабораторија во Урк, која подоцна била запалена.

Би можело да ве интересира

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

Жарко Настоски

Метални делови од авион на Боинг паѓале и во Холандија

Судот наложи укинување на полицискиот час во Холандија воведен поради Ковид-19

Ана Ололовска

Хајнекен ќе отпушти 8.000 вработени поради пад на профитот

Ана Ололовска

Полицискиот час во Холандија продолжен до 3 март

Жарко Настоски

ВИДЕО: Германија и Холандија оковани во мраз и снег, бурата „Дарси“ е најстудениот бран зимава

Жарко Настоски