Во главниот град на Шведска се одржа митинг за оддавање почит на Куранот

Од:

Пред турската амбасада во Стокхолм, главниот град на Шведска, се одржа собир за оддавање почит кон Куранот, јавува Анадолија.

Програмата беше заеднички организирана од турски невладини организации активни во таа земја како одговор на саботниот чин на палење муслиманска света книга токму во Стокхолм во близина на турската амбасада, што наиде на жестока осуда од исламскиот свет, а особено од Турција.

Турскиот амбасадор во Стокхолм, Јонет Џан Тезел, се обрати пред присутните и рече дека милијарди муслимани се згрозени и го осудуваат инцидентот во саботата и провокативното палење на Куранот од страна на екстремно десничарскиот политичар од Данска, Расмус Палудан.

За време на средбата на учесниците им беа поделени копии од преводот на Куранот на шведски и каранфили.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

Горан Наумовски

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

Ана Ололовска

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

Ана Ололовска

Финска: Мора да размислиме за влез во НАТО без Шведска

Ердоган: Нема да го поддржиме шведското членство во НАТО, не ги почитуваат муслиманите и Турција