Во Германија од 25 јуни влез за патници кои не се од ЕУ

Од:

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле две дози на вакцина против Ковид-19 да влезат во државата, соопшти германското Министерство за внатрешни работи.

Од тој датум, тие ќе можат да влезат во земјата најрано 14 дена по приемот на втората доза.

Патниците можат да влезат во Германија или како туристи, или да ги посетат семејството и пријателите.

Услов за влез е, сепак, да биле вакцинирани со една од вакцините наведени на веб-страницата на Институтот Пол Ерлих каде во моментов, признати се само оние вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА). Другите вакцини кои нудат слично ниво на заштита ќе бидат додадени на списокот веднаш штом ќе бидат завршени потребните проценки, се вели на веб-страницата на Министерството.

Би можело да ве интересира

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски

Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

Жарко Настоски

Се влошува состојбата во Србија – над 300 нови случаи на Ковид-19

Жарко Настоски

Делта-сојот на коронавирусот е потврден во 132 земји

Жарко Настоски

ЕК склучи договор за набавка на лекови против Ковид-19

Ана Ололовска