Во Берлин се отвора нов камп за бегалци хомосексуалци

Од:

Бегалскиот центар за сместување на бегалци хомосексуалци кој ќе биде отворен утре се наоѓа во источниот дел на Берлин и во неговите 29 апартмани ќе бидат сместени 122 бегалци, геј, лезбејки и транссексуалци, јави дописникот на МИА од Берлин.

Претставник на организацијата „Schvuleberatung“, Марсел Де Грут вели центарот е отворен затоа што многу од бегалците доаѓаат од земји каде што сексуалната ориентација се смета за криминал и кога ќе дојдат во Германија повторно се соочуваат со психичко или физичко насилство.

Првиот центар за сместување на бегалци хомосексуалци беше отворен на 1. февруари во Нирнберг.

Би можело да ве интересира

Околу 46 милиони бегалци се исклучени од програмите за имунизација

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

Ана Ололовска

Вакцинираните во Германија од недела ќе бидат ослободени од многу мерки

Ана Ололовска

Германија не се согласува вакцинaта против Ковид-19 да стане јавно добро

Жарко Настоски

Во Германија вакцината „АстраЗенека“ пак ќе се користи кај луѓе од сите возрасти

Жарко Настоски

Меркел се спрема за пензија: Ќе се наспијам и ќе шетам во природа

Жарко Настоски

Leave a Comment

seventeen − 4 =