Властите во Канзас Сити открија како започнало пукањето на прославата на шампионатот

Од:

Властите во Канзас Сити утврдиле дека масовното пукање на прославата на шампионатот започнало по расправија меѓу неколку лица.

Полицискиот службеник Стејси Грејвс изјави дека во пукотницата се повредени 22 лица, од кои еднo лице загинала, а жртвите биле на возраст од осум до 47 години, а половината биле на возраст под 16 години. Убиена е мајката на две деца, Лиза Лопез-Галван, која ја водеше емисијата „Вкусот на Техана“ на локална радио станица.

“Таа беше личност која ќе се спротивстави на куршум за секого. Тоа беше Лиза”, вели нејзината пријателка Роза Изузета.

Дежурната медицинска сестра во локалната болница, Стефани Мајер, рече дека 12 пациенти биле донесени во болницата во исто време и дека сите случаи бараат итен третман.

„Меѓу нив имаше 11 деца, на возраст меѓу шест и 15 години, а многу од нив дојдоа со прострелни рани. Очекуваме сите да закрепнат“, рече таа.

Запрашана како се чувствуваат децата сега, таа одговори:

„Преплашени. Тоа е зборот што би го употребил за да ја опишам состојбата во која дојдоа и она што го видовме во нив. Тоа беше страв“.

Едно хоспитализирано лице и понатаму е критично.

Поради тоа кривично дело уапсени се три лица, од кои две малолетни, а во текот на хаосот полицијата го одзеде оружјето со кое се изврши крвавиот пир. Инспекторите апелираат до сведоците да се јават, да достават видео снимка во полиција, а на жртвите на насилство им е испратена порака да се јават на телефонските линии специјално воспоставени за оваа намена.

„Работиме на идентификување на лицата вклучени во ова. Истрагата е многу активна“, рече Грејвс.

Според сведочењето на преживеаните, кога одекнале првите истрели, многумина мислеле дека се работи за огномет. Некои не истрчаа веднаш, но имаше и такви кои веднаш препознаа што се случува и побегнаа. Ниту музиката не била прекината за време на злосторството, а по прекинот на пукањето, некои продолжиле да чекорат како ништо да не се случило.

Нагласено е дека повеќе од 800 припадници на полицијата обезбедиле прослава на титулата на ново-стариот шампион во НФЛ Канзас Сити Чифс, а за оваа цел биле вклучени и стрелци на покривите.

Градоначалникот на Канзас Сити, Квинтон Лукас, рече дека присуствувал на прославата со членовите на семејството, неговата мајка и сопругата, и дека сите тие истрчале кога истрелите почнале да одекнуваат. Сепак, тој не очекува претстојната парада за Денот на Свети Патрик да биде откажана.

„Постојано имаме паради и не верувам дека ќе ги спречиме. Јасно е дека ги забележавме предизвиците на јавната безбедност и проблемите што се јавуваат во врска со нив“, рече тој.

Засега нема прецизни информации за бројот на присутните на шампионската парада во петок. Кога локалниот Канзас Сити Ројалс го освои бејзбол шампионатот во 2015 година, на парадата присуствуваа 800.000 луѓе. Непосредното градско подрачје има 470.000 жители, а пошироката градска територија има околу два милиони.

Пукањето се случи и минатата година на шампионската парада на Денвер Нагетс, кога имаше ранети, а се пукаше и на прославата на титулата на Тексас Ренџерс во бејзбол шампионатот.

Би можело да ве интересира

САД: Очекуваме Иран да го нападне Израел

Од возило во движење пукано кон куќа во Тетово, нема повредени

САД: Му кажавме на Иран дека не учествуваме во нападот на конзулатот во Дамаск

Невреме во југоисточниот дел на САД: Едно лице загина, повеќе од 100.000 без струја

ВИДЕО: Лидерот на култ кој уби и распарчи две деца се соочува со смртна казна

Катерина Ѓуровски

Инцидент во Гази Баба, маж пукал со пиштол