(ВИДЕО) Зеленски: Се уште сум тука, нема да го оставиме оружјето

Од:

Украинскиот претседател Зеленски утрово објави уште едно видео од центарот на Киев.

„Има многу лажни информации на интернет дека ја повикувам нашата армија да го остави оружјето и дека има евакуација“, рече тој.

„Јас сум тука. Нема да го оставиме оружјето. Ние ќе ја браниме нашата држава бидејќи нашето оружје е нашата вистината“.

Тој ги осуди тврдењата дека се предал или побегнал.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Украина објави дека собори руски дрон

Путин нареди засилени безбедносни мерки на руската граница

Русија: Ни избегаа седум војници, еден е убиен кога сакаше да се предаде

Горан Наумовски

Шефот на Вагнер му се заканува на Кремљ: Ќе добие шлаканица од народот

Рускиот амбасадор во Британија: Русија сè уште не почнала сериозно да војува во Украина

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски