(ВИДЕО) Зеленски: Се уште сум тука, нема да го оставиме оружјето

Од:

Украинскиот претседател Зеленски утрово објави уште едно видео од центарот на Киев.

„Има многу лажни информации на интернет дека ја повикувам нашата армија да го остави оружјето и дека има евакуација“, рече тој.

„Јас сум тука. Нема да го оставиме оружјето. Ние ќе ја браниме нашата држава бидејќи нашето оружје е нашата вистината“.

Тој ги осуди тврдењата дека се предал или побегнал.

Би можело да ве интересира

Зеленски: За Украина е многу важно да има партнер како Велика Британија

Трамп: Имав многу добар разговор со Зеленски, ќе ја завршам војната во Украина пред јануари

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Зеленски за прв пат се огласи за гафот на Бајден и „претседателот Путин“

A1on

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“