(ВИДЕО) Зеленски: Ќе добиеме нова воена помош од земјите на НАТО

Од:

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека Украина ќе добие нова воена помош од неколку земји.

Во видео порака, Зеленски најави воена помош „од пријатели од Канада, Германија, Франција, Данска, Естонија“.

„Конкретно, станува збор за муниција, тенкови и артилерија“, рече Зеленски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руските напади уништија голем дел од украинската енергетска инфраструктура

Тешка ситуацијата во Часов Јар

Предраг Петровиќ

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина