(ВИДЕО) Вооружена група киднапира 14 полицајци на југот на Мексико

Од:

Група вооружени мажи во вторникот киднапираа 14 припадници на државната полиција во јужниот дел на Мексико, што предизвика интензивни активности и претреси на федералните и локалните безбедносни сили, соопштија мексиканските власти.

Секретарот за безбедност и заштита на граѓаните во државата Чиапас во соопштение наведе дека 14 полицајци се мажи и дека во тек е воздушна и копнена операција за пребарување на нивната локација, пренесува АП.

Жените кои се наоѓале во возилото се ослободени, додека мажите биле однесени, се вели во соопштението на локален функционер, додавајќи дека киднапирањето се случило на автопат на југот на Мексико.

Претставник на државната полиција, кој побара анонимност бидејќи не е овластен да зборува со новинарите, рече дека киднапираните полицајци патувале кон главниот град Чиапас со камион за транспорт на персонал кога неколку возила полни со вооружени мажи им го попречиле патот.

Би можело да ве интересира

Тројца полицајци од Скопје претепале крадец додека го апселе

ВИДЕО: Ураган го погоди Мексико, 27 мртви

Катерина Ѓуровски

Најмалку 27 загинати во Мексико по ураганот Отис

ВИДЕО: Се урна покрив за време на миса во Мексико, најмалку деветмина загинати

Катерина Ѓуровски

Во Мексико: Распарчени тела пронајдени на повеќе локации, пораки оставени крај телата

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала