ВИДЕО: Во Белгија од лошо-полошо, пожар пеплоса куќи што веќе настрадаа во поплавите

Од:

Катастрофалните поплави кои зафатија голем дел од Белгија предизвикаа човечко страдање и преку 20 жртви, како и огромна материјална штета. Но, несреќата ретко доаѓа сама, па денеска градот Лиеж, неколку куќи кои веќе биле поплавени и уништени, изгореа во пожар.

Дрон-снимката покажува како поплавените куќи горат, а огнот зафатил неколку објекти кои се залепени еден до друг.

Според официјални податоци, во поплавите во Германија и Белгија досега се потврдени 125 жртви, а Белгија денеска соопшти дека 20 јули ќе биде прогласен за ден на жалост во земјата.

Би можело да ве интересира

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

Белгија во Кривичниот законик го внесува поимот согласност во делото силување

Ана Ололовска

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Белгија: Синдикатите алармираат за опасност од социјална катастрофа поради цените

Ана Ололовска